piątek, 22 listopada 2013

Wyniki ankiety

Nadszedł czas na opublikowanie obiecanych wyników
 przeprowadzonego badania ankietowego.
Obok naszych wyników zamieściłyśmy kilka ciekawych danych z 
Raportu Fundacji Kronenberga 
przy Citi Handlowy 

POSTAWY POLAKÓW WOBEC OSZCZĘDZANIA

Charakterystyka naszych ankietowanych: 
150 respondentów  z dużego miasta,  w tym 73 % to osoby w przedziale wiekowym od 12   do  19  roku  życia.  Z tego   
63% to kobiety, a  37% mężczyźni  
Pytanie 1. Czy oszczędzasz pieniądze?
71% ankietowanych  oszczędza, 
w tym  K 68% , M 32%
29 % nie oszczędza, K 39%, M 61%

POSTAWY POLAKÓW WOBEC OSZCZĘDZANIA
Nadal, mniej niż połowa Polaków oszczędza i robi to najczęściej nieregularnie. Samo oszczędzanie najprawdopodobniej silnie kojarzy się z wyrzeczeniami (popularność planowania i kontrolowania wydatków), rzadziej z zabezpieczeniem przyszłości.



Pytanie 2   W jaki sposób oszczędzasz pieniądze?
·        Skarbonka  48,1 %  L
·        Lokata 31,2 % J
·        Konto oszczędnościowe  11,3 %
·        Inne 7,5 %
·        Akcje 1,9%

POSTAWY POLAKÓW WOBEC OSZCZĘDZANIA


Pytanie 3   W jakim celu oszczędzasz pieniądze?
·        Zakup nowego sprzętu  41,6 %
·        Realizacja marzeń 26,2 %
·        Na przyszłość 13,8 %
·        Na czarną godzinę 13 %
·        Bez celu 5,4%
POSTAWY POLAKÓW WOBEC OSZCZĘDZANIA

Jeszcze warto zobaczyć jakie bezpieczne sposoby zarządzania nadwyżkami Polacy wskazywali:
Pytanie: Który z poniższych sposobów zarządzania nadwyżkami finansowymi jest według Pana(i) najbezpieczniejszy?



Podsumowanie

Jak można zaobserwować nasi ankietowani w większości przypadków wypadli lepiej niż Polacy w przedstawionym raporcie.  Słabszy wynik mamy tylko  w pytaniu 2.  Sądzimy, że wynika to z wieku naszych ankietowanych. Jak już wspomniałyśmy 73 % z nich, to osoby  w wieku od 12  do 19 roku życia, a wiemy, że konto w banku osobiście można założyć od 18 roku życia. Dlatego ta skarbonka ma taki wysoki wynik.

źródło: http://www.citibank.pl/poland/kronenberg/polish/files/fk_oszcz_2013.pdf

28 komentarzy:

  1. Mam nadzieję, że dzięki waszemu blogowi coraz mniej ludzi będzie trzymało gotówkę w domu , tylko założą własne konto oszczędnościowe lub zaczną inwestować w nieruchomości, ponieważ jest to bezpieczniejsza forma oszczędzania i da się na tym zarobić. Krzysztof Nowacki

    OdpowiedzUsuń
  2. widać, że młodzi lepiej podchodzą do oszczędzania, może to kwestia braku kasy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Konto w banku chcieliby mieć wcześniej, ale może rodzice się nie godzą. Od 16 roku życia można za ich zgodą mieć konto.

    OdpowiedzUsuń
  4. Super! Ciekawie jest dowiedzieć się jak inni postrzegają oszczędzanie, na co przeznaczają oszczędności i jak lokują pieniądze. :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Uwielbiam analizować wszelakie statystyki, dlatego ta forma przedstawienia informacji jest dla mnie szczególnie atrakcyjna. ;)
    Z roku na rok coraz więcej ludzi zaczyna oszczędza w różnych celach, które przybliżają nam powyższe wykresy. Mam nadzieję, że za kilka, kilkanaście lat dane nt. oszczędności Polaków będą wyglądały jeszcze lepiej. Może pomoże w tym zmiana ministra finansów na młodego, perspektywicznego ekonomistę, który jeszcze nie przesiąkł polityczną obłudą ?

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja oszczędzam na lokacie, ale w skarbonce też. A do do konta od 18 roku życia, istnieje przecież coś takiego jak konto "junior", chyba od 14 lat,
    prawda?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawda, ale wciąż nie można go założyć samodzielnie, tylko wraz z jednym z rodziców lub opiekunów prawnych. Pozdrawiam :)

      Usuń
  7. Ciekawy artykuł, nie wiedziałem że tak mała część Polaków oszczędza. Dla mnie oszczędzanie to coś naturalnego

    OdpowiedzUsuń
  8. Ciekawy artykuł, nie sądziłem, że tak niewielu Polaków oszczędza. Dla mnie to coś oczywistego, że należy oszczędzać. To chyba kwestia mentalności...

    OdpowiedzUsuń
  9. To naprawdę przykre, że ludzie dysponując swoim budżetem uwzględniają w dużej mierze tylko bieżące potrzeby :c może po prostu jeszcze nie trafili na waszego bloga? :c

    OdpowiedzUsuń
  10. Nie wiedziałam, że aż tak duży % Polaków nie korzysta z żadnych form zarządzania nadwyżkami finansowymi. To powinno się zmienić. Mam nadzieję, że Wasz blog pozwoli tym ludziom na zmianę swojego postępowania i i rozpoczęcie odkładania pieniędzy na lokaty :)

    OdpowiedzUsuń
  11. To przerażające jak duży % Polaków nie radzi sobie z zarządzaniem budżetem, oszczędzaniem. Dla mnie jest to coś zupełnie naturalnego.

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo ciekawe.... Nie wiedziałam, że tyle Polaków ma problemy z oszczędzaniem. Jest to znak dla naszego społeczeństwa, aby coś z tym zrobić. Super blog dziewczyny ;)

    OdpowiedzUsuń
  13. To bardzo interesujące jak dużo osób ma problem z oszczędzaniem! Mam nadzieje,że dzieki wam nie będę jednym z nich! :) proszę o wiecej rad jak oszczędzać! :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Tak duży odsetek respondentów trzymających oszczędności w domu może także wynikać z lenistwa polaków którzy wolą zostawi pieniądze w domu i mieć je zawsze po ręką, a także z obaw o wahania na rynku oraz z ze złego poinformowania o ryzyku i zyskach. Zuza Bera

    OdpowiedzUsuń
  15. To bardzo interesujące! jednak przykre, że nie każdy potrafi sobie poradzić z oszczędzaniem... chętnie skorzystam z rad, dlatego proszę o więcej! :D ~B.R.

    OdpowiedzUsuń
  16. to bardzo ciekawe, ale i smutne jak dużo osób ma problem z oszczędzaniem! chętnie skorzystam z rad, więc proszę o więcej! :D ~B.R.

    OdpowiedzUsuń
  17. trzeba dotrzeć z tym blogiem do tych wszystkich, którzy nie oszczędzają, możne zrozumieją w czym rzecz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    OdpowiedzUsuń
  18. Mam nadzieję, że ta ankieta i cały blog rozjaśnią umysły naszych rodaków.

    OdpowiedzUsuń
  19. To, że niewielu oszczędza, wynika z tego, że jesteśmy biednym krajem (sprawdźcie sobie PKB per capita w porównaniu z innymi krajami UE). Tak więc zdecydowana większość rodaków stara się zaspokoić potrzeby podstawowe (w sensie ekonomicznym) nie mówiąc o potrzebach wyższego rzędu. Jeśli chodzi o nastolatków to fakt, że wypadamy lepiej na tle dorosłych wynika dokładnie z tej samej przyczyny-my nie musimy zaspokajać potrzeb podstawowych, bo robią to za nas nasi rodzice- tak więc kieszonkowe możemy trwonić bądź odkładać. BTW konto można mieć za zgodą rodzica od 13 lat, bo wraz ze skończeniem 13 roku życia uzyskujemy ograniczoną zdolność do czynności prawnej.

    OdpowiedzUsuń
  20. Dzięki stronom takie jak ta, więcej Polaków zdecyduje się oszczędzać. Myślę, że mała ilość akcji edukacyjnych, takich jak ta, to główna przyczyna tak słabych wyników. ~Damian J.

    OdpowiedzUsuń
  21. Jak każdy z nas będzie oszczędzać to wszyscy będą bogatsi i będzie fajnie!!!

    OdpowiedzUsuń
  22. Bardzo interesujący artykuł. Nie spodziewałam się, że tak mała liczba Polaków oszczędza... M.S

    OdpowiedzUsuń
  23. W życiu bym nie przypuszczał, że moje rówieśniczki są bardziej oszczędne od rówieśników. Ekonomia i statystyka potrafią zaskakiwać ;D

    OdpowiedzUsuń
  24. W życiu bym nie przypuszczał, że moje rówieśniczki są bardziej oszczędne od rówieśników. Ekonomia i statystyka potrafią zaskakiwać ;D

    OdpowiedzUsuń
  25. bardzo ciekawy i w sposób wyczerpujący napisany post, dotychczas nie wiedziałam, jak wygląda postawa Polaków wobec oszczędzania i ile z nas oszczedza. Mam nadzieję, że oszczedzajacych z kazdym dniem bedzie coraz wiecej. bardzo miły w czytaniu post!

    OdpowiedzUsuń
  26. Żaden z nich! Nadwyżka finansowa także okazuje się być problemem...

    OdpowiedzUsuń